Po článcích o stelivech pro kočky bych asi měla přidat něco o krmivech, že ano.. Nebudu rozebírat nějaká motta značek a jejich reklamní slogany a mnohdy výmysly, mnohem důležitější je pro mě a pro mé kočky složení krmiv, která jim servíruji.
K tomuto stavu jsem ale došla poměrně nedávno, je to asi rok zpátky. S pořízením naší milované Micky jsem začala uvažovat o tom, čím ji budu krmit, aniž bych kupovala předražené obilí. Přiznávám, že do té doby jsem nějaké složení granulí a konzerv opravdu neřešila. Bydlela jsem u rodičů (1. října to byl přesně rok od mého stěhování od maminky s tatínkem) a nemíchala se do výběru stravy pro tehdy čtyřletou rezavou kouli jménem Mikeš, která mým rodičům zůstala na krku. :-)
Mikeš Rezavý I. toho času přítomen v papírové tašce (a přítelova ruka) |
Micku jsem ale chtěla krmit něčím lepším, měla jsem jasnou představu, co je dobré a co špatné. Mikeš u rodičů byl krmen granulemi Friskies, Kitekat, Whiskas, Coshida -made in Lidl, a dalšími typicky supermarketovými. Do toho můj táta občas koupil ProPlan nebo Royal Canin v prodejně s chovatelskými potřebami, k tomu většinou přibral i nějaké kočičí bonbony a další pamlsky. V obchodě přikoupil nějaké konzervy (opět Coshida, Louisa, Whiskas, Kitekat...) a maso spešl pro Mikeše. Aby bylo jasno, kocour měl opravdu sólo kupované zásoby masa (plus odřezky při vaření), na svou denní dávku masa byl zvyklý a každý den se jí dožadoval.
Hlavní složkou stravy kocoura u mých rodičů je teda maso doplněné granulemi víceméně na chuť. Vezmu-li to doslovně, tak opravdu jen "na chuť" - tyto granule bývají tak ovoněné, že se z nich kočka může zbláznit. Před časem jsem četla pěkné přirovnání: "Malému dítěti člověk taky nevysvětlí, že ta přeslazená tyčinka není nic jiného než cosi ochucené cukrem." A stejně je to s těmi granulemi, obilí s popelem a dalšími přidanými složkami obarvené a ochucené, aby to kočka vyloženě zhltala. A stejné to bývá i s konzervami výše jmenovaného typu, stačí si přečíst složení a ne jen dát na sliby na přední straně.
V malém množství taková krmiva podle mého neublíží, ale nesmí se stát hlavní složkou potravy. Tou je pro kočku prostě MASO. A teď se dostávám k jádru věci. Maso nemusí být nutně syrové. A když syrové, tak hlavně přemražené (zničí se tím valná část mikroorganismů, které v mase mohou být přítomny). Kočky syrové maso většinou milují, ale opět záleží na zvyku a chutích každého zvířete. Hlavní nevýhodou stravování syrovým masem kromě rizika nákazy je zvýšená tvorba zubního kamene. Typičtější je jeho tvorba a nutnost následného odstranění spíše u psů, ale kočky jsou taky náchylné - a zvlášť při krmení syrovým masem. Rezavý Mikeš už si párkrát zažil na veterině odstraňování zubního kamene v celkové anestezii (bez ní by to ani nešlo, samozřejmě).
Další formou, jak dostat do své kočky maso, jsou granule a konzervy/kapsičky. Tady apeluji na nutnost důkladného prostudování složení, aby člověk nekoupil výše zmíněné ovoněné a předražené obilí. Nebudu rozpitvávat jednotlivé složky, nejsem nějaký odborník, ale držím se zásady kupovat krmiva s co největším obsahem masa a ŽÁDNÝM obsahem obilovin. Nejsem tedy zas tak důsledná a občas sáhnu po něčem "na chuť", například po masových tyčinkách a konzervě z DM (Dein Bestes - hlavně tu s hruškou a jarní zeleninou kočky milují) nebo ze žitavského Kauflandu. Kočkám to potom servíruji jako dobrotu "navíc".
Další možností je domácí výroba krmiv, vaření masa, zeleniny, rýže apod. S tím ale zkušenosti nemám, tak se do tohoto tématu nehodlám plést. Prozatím.